AMAST'93: Advance Programme (Pippo Scollo)
Tue, 8 Jun 1993 22:37:46 GMT

          From comp.compilers

Related articles
AMAST'93: Registration Information (1993-06-08)
AMAST'93: Advance Programme (1993-06-08)
| List of all articles for this month |

Newsgroups: comp.compilers
From: (Pippo Scollo)
Keywords: theory, conference
Organization: University of Twente, Dept. of Computer Science
References: 93-06-025
Date: Tue, 8 Jun 1993 22:37:46 GMT


                                                        ! Advance Programme !

                                              Third International Conference
                              Algebraic Methodology and Software Technology

                    University of Twente, The Netherlands, June 21--25, 1993


The goal of the third AMAST conference to be held on June 21--25, 1993, at
the University of Twente, Enschede, The Netherlands, is to consolidate the
trend towards using algebraic methodology as a foundation for software
technology, and to show that universal algebra provides a practical
mathematical alternative to the common, ad-hoc approaches to software
engineering and development. Academia and industry are both beneficiaries
of such a formal foundation.

To achieve the goal of the conference we aim to provide a forum in which
leading researchers in mathematics, computer science, and software
development, will come together to identify algebraic methodologies that
are applicable as viable alternatives to the present software development
approaches and to discuss the appropriateness of such alternatives with a
view to implementation.

Education Day (Monday 21 June)

While the AMAST goal is mainly research-oriented, the relevance of
education is recognized as well. In particular, the adequacy of the
mathematical education of designers, implementors, users and maintainers
of software artifacts, is recognized as being of special interest. The
evaluation of, and the provision of recommendations about, the
mathematical training of software developers is a necessary means to
achieve that adequacy.

In order to be effective in this direction, the first day of the
conference will be dedicated to this special interest topic. This
Education Day will start with an introductory talk by the Education Day
Chairman, setting general objectives and guidelines, and proceed with two
sessions; each session will have an Invited Speaker, talking about
mathematical education of the software engineer, and a Session Moderator,
controlling and animating the subsequent open discussion.

As a preliminary indication, the Education Day should aim at answering such
questions as:

* How do we educate software designers, implementors, users, maintainers?

* What should be the ideal mathematical background of a software designer,
implementor, etc.?

* What do we need to add to the the conventional way of teaching mathematics
    to make it more acceptable, convenient, and useful to the software designer?

The programme of the first day of the conference is thus as follows:

08:30-09:30 Registration

09:30-09:45 AMAST'93 opening address

Education Day Opening:

09:45-10:30 INVITED TALK:
                        Hans-Joerg Kreowski (Univ. of Bremen, D)
                        Some tentative thoughts on teaching computer science

10:30-11:00 Coffee break

Morning Session MODERATOR: Yuri Gurevich (Univ. of Michigan, Ann Arbor, USA)

11:00-11:45 INVITED TALK:
                        David L. Parnas (McMaster Univ., Ontario, CDN)
                        Mathematics of computation for (software and other) engineers

11:45-13:00 Discussion

13:00-14:30 Lunch break

Afternoon Session MODERATOR: Istvan Nemeti (Math. Inst. Ac. Sci., Budapest, H)

14:30-15:15 INVITED TALK:
                        Jacques Printz (CNAM, Paris, F)
                        Mathematical training for the software developpers: a practical

15:15-16:30 Discussion

16:30-17:00 Conclusions

17:00- AMAST'93 welcoming reception

Tuesday 22 June


09:00-09:50 INVITED TALK:
                        Hajnal Andreka & Ildiko Sain (Math. Inst. Ac. Sci., Budapest, H):
                        Applying algebraic logic to logic

09:50-10:10 Coffee break

SESSION: Algebraic metamathematics (CHAIR: William S. Hatcher)

10:10-10:40 D. Pigozzi, A. Salibra (Iowa SU, U. Bari):
                        Dimension-complemented lambda-abstraction algebras

10:40-11:10 T. Mossakowski (U. Bremen):
                        Parametrized recursion theory - A tool for the systematic
                        classification of specification methods

11:10-11:30 Coffee break

SESSION: Extending functional languages (CHAIR: Chris Brink)

11:30-12:00 T. Sheard (Oregon GIST):
                        Adding algebraic methods to traditional functional languages by
                        using reflection

12:00-12:30 D. Bolignano, M. Debabi (Bull France):
                        A coherent type inference system for a concurrent, functional and
                        imperative programming language

12:30-14:00 Lunch break


14:00-14:50 INVITED TALK:
                        Roger D. Maddux (Iowa State Univ., Dept. Math.):
                        Relation algebras for reasoning about time, space, and programs

14:50-15:10 Coffee break

SESSION: Relation algebra (CHAIR: Don Pigozzi)

15:10-15:40 C. Brink, K. Britz, R.A. Schmidt (U. Cape Town, MPI Saarbruecken):
                        Peirce algebras

15:40-16:10 R. Berghammer, A. Haeberer, G. Schmidt, P. Veloso
                        (UB Neubiberg, PUC Rio de Janeiro):
                        Comparing two different approaches to products in abstract

16:10-16:30 Tea break

SESSION: Order-sorted algebra (CHAIR: Giancarlo Mauri)

16:30-17:00 M. Erwig (FU Hagen):
                        Specifying type systems with multi-level order-sorted algebra

17:00-17:30 P. Thiemann (U. Tuebingen):
                        An overview of the SODA system


19:30-20:30 System demonstrations

21:00-22:00 Lied recital
                        (Wiekie Struiving and Roderick Blom, vocals; Bram Idema, piano)

Wednesday 23 June


09:00-09:50 INVITED TALK:
                        Michael Johnson (Macquarie Univ., Sydney):
                        Category theory and information systems engineering

09:50-10:10 Coffee break

SESSION: Category theory in software engineering (CHAIR: Andrzej Tarlecki)

10:10-10:40 G. Hill (Imperial College, London):
                        Category theory for the configuration of complex systems

10:40-11:10 M. Cerioli, G. Reggio (U. Genova):
                        Algebraic-oriented institutions

11:10-11:30 Coffee break

SESSION: Modular system design (CHAIR: Egidio Astesiano)

11:30-12:00 M. Navarro, F. Orejas, A. Sanchez
                        (UPV San Sebastian, UPC Barcelona):
                        On the correctness of modular systems

12:00-12:30 H. Ehrig, F. Parisi-Presicce (TU Berlin, U. L'Aquila):
                        Interaction between algebraic specification grammars and modular
                        system design

12:30-14:00 Lunch break


14:00-14:50 INVITED TALK:
                        Steve Schneider (Oxford Univ., PRG):
                        Rigorous specification of real-time systems

14:50-15:10 Coffee break

SESSION: Real-time system specification (CHAIR: Arthur Fleck)

15:10-15:40 R.K. Shyamasundar (TIFR Bombay):
                        Specification of hybrid systems in CRP

15:40-16:10 A. Cornell, J. Knaack, A. Nangia, T. Rus (BYU Utah, U. Iowa):
                        Real-time program synthesis from specifications

16:10-16:30 Tea break

SESSION: Testing theory and applications (CHAIR: Christine Choppy)

16:30-17:00 E. Brinksma (U. Twente):
                        On the coverage of partial validations

17:00-17:30 K. Drira, P. Azema (LAAS Toulouse):
                        Verifying communication protocols via testing-projection


19:30-20:30 System demonstrations

21:00- Surprise event

Thursday 24 June


09:00-09:50 INVITED TALK:
                        Rob J. van Glabbeek (Stanford Univ., Dept. CS):
                        Full abstraction and expressiveness in structural operational

09:50-10:10 Coffee break

SESSION: Algebraic semantics of concurrency (CHAIR: Irene Guessarian)

10:10-10:40 P. Malacaria (LIENS Paris):
                        Equivalences of transition systems in an algebraic framework

10:40-11:10 E. Battiston, V. Crespi, F. De Cindio, G. Mauri (U. Milano):
                        Semantics frameworks for a class of modular algebraic nets

11:10-11:30 Coffee break

SESSION: Process algebras (CHAIR: Martin Wirsing)

11:30-12:00 D. de Frutos-Escrig (UC Madrid):
                        A characterization of LOTOS representable networks of parallel

12:00-12:30 R. Gorrieri, M. Roccetti (U. Bologna):
                        Towards performance evaluation in process algebras

12:30-14:00 Lunch break


14:00-14:50 INVITED TALK:
                        Nicolas Halbwachs (INPG Grenoble, Verimag Lab.):
                        Synchronous observers and the verification of reactive systems

14:50-15:10 Coffee break

SESSION: Modal logics and reactive systems (CHAIR: Robert F.C. Walters)

15:10-15:40 F. Laroussinie, S. Pinchinat, Ph. Schnoebelen
                        (LIFIA-IMAG Grenoble):
                        Translation results for modal logics of reactive systems

15:40-16:10 I.N. Kaufman, S.L. Meira (UFPE Recife):
                        Modal action logic in a practical specification language

16:10-16:30 Tea break

SESSION: Design and refinement principles (CHAIR: Peter D. Mosses)

16:30-17:00 A. Mokkedem, D. Mery (CRIN Nancy):
                        On using a composition principle to design parallel programs

17:00-17:30 N. Sabadini, S. Vigna, R.F.C. Walters (U. Milano, U. Sydney):
                        A notion of refinement for automata


17:30-18:30 System demonstrations

19:00-23:00 Conference dinner

Friday 25 June


09:00-09:50 INVITED TALK:
                        Hubert Comon (Univ. Paris Sud, LRI, Orsay):
                        Constraints in term algebras

09:50-10:10 Coffee break

SESSION: Object-oriented design and programming, I (CHAIR: Mohammed Bettaz)

10:10-10:40 E.G. Wagner (IBM Yorktown Heights):
                        The role of memory in object-based and object-oriented languages

10:40-11:10 R. Breu, M. Breu (TU Muenchen, Siemens Nixdorf Muenchen):
                        Abstract and concrete objects - An algebraic design method for
                        object-based systems

11:10-11:30 Coffee break

SESSION: Object-oriented design and programming, II (CHAIR: Eric G. Wagner)

11:30-12:00 X.-M. Lu, T.S. Dillon (La Trobe U. Australia):
                        Towards an algebraic theory of inheritance in object oriented

12:00-12:30 M. Gogolla, I. Classen (TU Braunschweig, TU Berlin):
                        An object-oriented design for the ACT ONE environment

12:30-14:00 Lunch break


14:00-14:50 INVITED TALK:
                        Giorgio Levi (Univ. Pisa, Dept. CS):
                        Joining abstract and concrete computations in constraint logic

14:50-15:10 Coffee break

SESSION: Equational and logic programming (CHAIR: Michel Bidoit)

15:10-15:40 J.G. Martin, J.J. Moreno-Navarro (UP Madrid):
                        A formal definition of an abstract Prolog compiler

15:40-16:10 V. Antimirov, A. Degtyarev (Copenhagen U. (DIKU), Kiev U.):
                        Completeness of equational definitions over predefined algebras

16:10-16:30 Tea break

SESSION: Algebraic specification in software engineering
                  (CHAIR: R.K. Shyamasundar)

16:30-17:00 G.J. Loegel, C.V. Ravishankar (U. Michigan):
                        An algebraic approach to modeling in object-oriented software

17:00-17:30 E.A. Scott (U. Surrey):
                        An automated proof of the correctness of a compiling specification

17:30- Closing


22:00- live music in all pubs in Enschede.

                                                AMAST'93 Organizing Committee

General chairman : Maurice Nivat (Univ. of Paris VII, Paris, F)
Programme chairman : Giuseppe Scollo (Univ. of Twente, Enschede, NL)
Publicity chairman : Charles Rattray (Univ. of Stirling, GB)
                                              : Teodor Rus (Univ. of Iowa, Iowa City, USA)
                                              : V.S. Alagar (Concordia Univ., Montreal, CDN)
Education Day chairman : Hans-Joerg Kreowski (Univ. of Bremen, D)
Local chairman : Ed Brinksma (Univ. of Twente, Enschede, NL)
Finance chairman : Frans van der Avert (Univ. of Twente, Enschede, NL)
Members : Mohammed Bettaz (Univ. of Constantine, DZ)
                                              : Christine Choppy (Univ. of Paris-Sud, Orsay, F)
                                              : Pierre Deransart (INRIA, Rocquencourt, F)
                                              : Arthur Fleck (Univ. of Iowa, Iowa City, USA)
                                              : Luigi Logrippo (Univ. of Ottawa, Ontario, CDN)
                                              : Michael O'Donnell (Univ. of Chicago, USA)
                                              : Juan Quemada (Univ. of Madrid, E)
                                              : Ralph Wachter (ONR, Arlington, USA)

Local Committee: Herman Balsters, Han Baeumer, Pim van den Broek, Rolf de By,
                                  Maarten Fokkinga, Pim Kars, Mark van de Voort, Job Zwiers

Secretariat: Joke Lammerink, Alice Hoogvliet-Haverkate, Charlotte Bijron

                                                AMAST'93 Programme Committee

Martin Abadi (DEC, Palo Alto, USA)
Michael Mislove (Tulane Univ., New Orleans, USA)
Egidio Astesiano (Univ. of Genova, I)
Ugo Montanari (Univ. of Pisa, I)
Choukry-Bey Ben-Yelles (USTHB, Alger, DZ)
Peter D. Mosses (Aarhus Univ., DK)
Michel Bidoit (DMI/LIENS, Paris, F)
Istvan Nemeti (Acad. of Sci., Budapest, H)
Wim Blok (Univ. of Illinois, Chicago, USA)
Don Pigozzi (Iowa State Univ., Ames, USA)
Chris Brink (Univ. of Cape Town, ZA)
Don Sannella (Univ. of Edinburgh, GB)
Pierre-Luis Curien (DMI/LIENS, Paris, F)
R.K. Shyamasundar (TIFR, Bombay, IND)
Kokichi Futatsugi (EL/CLS, Tokyo, J)
John Staples (Univ. of Queensland, Brisbane, AUS)
Steven Givant (Mills College, Oakland, USA)
Andrzej Tarlecki (Acad. of Sci., Warsaw, PL)
William S. Hatcher (Univ. Laval, Quebec City, CDN)
Frits Vaandrager (CWI, Amsterdam, NL)
Douglas J. Howe (AT&T, Murray Hill, USA)
Paulo A.S. Veloso (PUC, Rio de Janeiro, BR)
Bjarni Jonsson (Vanderbilt Univ., Nashville, USA)
Eric Wagner (IBM, Yorktown Heights, USA)
Giancarlo Mauri (Univ. of Milano, I)
Robert F.C. Walters (Univ. of Sydney, AUS)
Ali Mili (Univ. of Ottawa, CDN)
Martin Wirsing (Univ. of Muenchen, D)

                                                          AMAST'93 Sponsors

The AMAST'93 conference is made possible by the financial and organizational
support of the following institutions:

- Commission of the European Communities (ESPRIT Basic Research Programme)
- Office of Naval Research
- University of Twente
- University of Iowa
- University of Stirling
- Institut National de Recherche en Informatique et Automatique (INRIA)
- University of Paris VII, LITP
- Concordia University, Montreal
- University of Ottawa
- University of Constantine
- University of Madrid
- University of Chicago

The AMAST'93 conference is held under the auspices and with the cooperation
of the following associations:

- European Association for Theoretical Computer Science (EATCS)
- Association for Symbolic Logic (ASL)
- British Computer Society/Formal Aspects of Computing Science (BCS/FACS)
- ESPRIT Basic Research Working Groups COMPASS and ASMICS

Cooperation is pending with the following associations:

- Association for Computing Machinery (ACM), SIGACT and SIGSOFT
- IEEE Computer Society

Post a followup to this message

Return to the comp.compilers page.
Search the comp.compilers archives again.